Na co zwrócić uwagę, kupując opony do samochodu?c

Konieczność wymiany opon na nowe, to spore wyzwanie, a ogromny wybór różnej klasy ogumienia nie ułatwia zadania. Najlepiej wybierać opony nowe, na które dostaniemy gwarancję i które posłużą w dobrym stanie znacznie dłużej niż opony używane. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie opon, aby nie żałować swojego wyboru. Jednak w razie potrzeby można skorzystać z pomocy doradców, jaką oferuje sklep internetowy z oponami. Opony letnie i zimowe znacznie różnią się od siebie, ale ich zakup jest podobny.

Rodzaje opon

Opony dzielą się na sezonowe, czyli letnie oraz zimowe i całoroczne. Opony letnie i zimowe zapewniają najlepsze dopasowanie gumy i technologii do zmieniających się warunków na drogach. To oznacza, że zapewniają one lepsze parametry zarówno podczas zimy, jak i lata niż opony całoroczne. Jednak osoby, które mało jeżdżą, poruszają się głównie po mieście i cenią sobie spokojny styl prowadzenia auta, mogą rozważyć zakupienie opon wielosezonowych. Ich największym atutem jest brak konieczności przechowywania jednego kompletu opon i ich wymiany dwa razy w roku. Jednak nie sprawdzą się przy większych prędkościach, w górach i u osób, które lubią dynamiczną jazdę. Mimo to, opony całoroczne będą lepszą decyzją niż jazda na oponach letnich lub zimówkach przez cały rok.

Klasy opon

Rynek oponiarski wyróżnia 3 klasy opon: budżetową (ekonomiczną), medium (średnią) i wysoką (premium). Różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim parametrami i bezpieczeństwem jazdy.
Opony ekonomiczne – to najtańsze rozwiązanie, które spełnia minimalne wymagania odnośnie parametrów wpływających na bezpieczeństwo, a więc przede wszystkim przyczepność i długość drogi hamowania. Dobrze sprawdzą się u kierowców, którzy mało jeżdżą i przestrzegają wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Opony klasy średniej – to kompromis pomiędzy ceną a jakością, dlatego ten rodzaj opon jest najczęściej wybierany. Zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa nawet w trudnych warunkach. To opony dedykowane przeciętnym kierowcom, czyli takim którzy dużo jeżdżą po mieście, czasem poza nim, a w dłuższe trasy wybierają się kilka razy do roku.
Opony klasy premium – najlepsze i najdroższe, wykorzystujące najnowsze technologie. Zapewniają maksymalną przyczepność i pozwalają na wysokie osiągi, dlatego doskonale nadają się dla wymagających kierowców, jeżdżących dużo i dynamicznie. Polecane szczególnie do sportowych samochodów.

Inne parametry

Kupując opony należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić rozmiar ogumienia, aby na pewno pasowało ono do naszego auta. Warto też zwrócić uwagę na głośność, opór toczenia oraz zachowanie na mokrej nawierzchni. Opony od znanych marek zazwyczaj mają lepsze parametry, ale są też droższe, co wynika głównie z zastosowanie nowoczesnych mieszanek gum i najlepszych rozwiązań, które poprawiają parametry ogumienia. Jeśli nie mamy budżetu na opony klasy premium, to lepiej kupić opony ze średniej lub ekonomicznej klasy, ale z gwarancją i pewnością, że zachowują one wszystkie swoje właściwości. Warto również polować na różnego rodzaju promocje.