Remont pokoju w grudniu - sprytny sposób na udoskonalenie świątecznych porządkówZazwyczaj przed Świętami Bożego Narodzenia nie możemy narzekać na brak obowiązków. To czas wytężonej pracy, przeznaczony na sprzątanie mieszkania, przygotowywanie wigilijnych potraw i przystrajanie choinki, więc rozpoczynanie remontu w tym okresie wydaje się absurdalnym pomysłem. Jednak szybkie odmalowanie pokoju z wykorzystaniem np. farb wewnętrznych przyniesie sporo korzyści i nie przysporzy nam wielkich kłopotów.

Dlaczego warto wyremontować pokój przed świętami?

W święta spędzamy więcej czasu w domu lub mieszkaniu niż w pozostałe dni w roku. Często odwiedzają nas różni ludzie: członkowie rodziny, znajomi czy kolędnicy, a nawet ksiądz podczas wizyty duszpasterskiej, zatem kładziemy szczególny nacisk na wystrój naszych wnętrz. Łazienka i przedpokój nie należą do pomieszczeń, na których skupia się uwaga domowników i przybyłych gości. Kuchnia, co prawda jest oblegana w trakcie przygotowań świątecznych dań, jednak po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki oddaje palmę pierwszeństwa salonowi, który staje się centrum celebracji Bożego Narodzenia. Zwykle tę funkcję pełni największy pokój w domu, więc należy szczególnie zadbać o jego wygląd. Odnowione ściany salonu sprawią, że pomieszczenie będzie pięknie komponować się z gwiazdkowymi ozdobami, zachwycając gości swoim blaskiem.

Tradycyjne odświeżanie ścian z pomocą farb wewnętrznych

Jeśli chcemy wykonać remont bardzo szybko, najlepiej zdecydować się na malowanie. Przed przystąpieniem do pracy nie można zapomnieć o kilku krokach: przetarciu ścian wilgotną szmatką, zakryciu mebli folią malarską oraz zaklejeniu gniazdek i listw taśmą maskującą. Następnie należy nałożyć dwie warstwy farby za pomocą wałka lub pędzla, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego. Po wyschnięciu ścian wystarczy tylko zerwać zabezpieczenia i można cieszyć się odświeżonym pokojem. Farby wewnętrzne, które wykorzystuje się do tego celu, są dostępne w wielu kolorach. Dobrym pomysłem na zimową metamorfozę jest wybór farby w odcieniu szałwii, gdyż ta barwa świetnie komponuje się ze świątecznym drzewkiem.

Farby ceramiczne czy lateksowe - jaki gatunek wybrać? 

Kolor farby to nie wszystko. Bardzo ważną kwestią jest również jej rodzaj. Cieszące się dużą popularnością farby lateksowe tworzą elastyczną, matową powłokę, która jest odporna na ścieranie i pozwala ścianom oddychać. Dobrze kryją i nie spływają z pędzla podczas aplikacji. Są pozbawione zapachu i rozpuszczalników, więc można posługiwać się nimi bez obaw o swoje zdrowie. Natomiast po nałożeniu farb ceramicznych na ścianach powstaje twarda i gładka warstwa, która nie przyciąga kurzu i zabrudzeń (dlatego są przyjazne alergikom) oraz chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami, a pod wpływem światła delikatnie błyszczy. Zatem dobór odpowiedniego rodzaju farby należy uzależnić od naszych potrzeb i upodobań.

Pomysły na przedświąteczny remont bez malowania

Istnieje kilka innych sposobów na nieskomplikowane i stosunkowo tanie odnowienie pokoju. Można go wykonać samodzielnie lub w towarzystwie domowników. Zalicza się do nich m.in. montaż:

  • paneli PCV - kamuflują nierówności i zakrywają kable oraz nie niszczą się pod wpływem wilgoci,
  • paneli MDF - są odporne na uszkodzenia, pomagają nadać pomieszczeniu ciekawego wyglądu, zwłaszcza modele ażurowe,
  • powracającej do łask boazerii, która sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim lub rustykalnym.

Jeśli nie chcemy malować ścian farbami ceramicznymi lub lateksowymi, godnym uwagi pomysłem na remont pokoju jest również tapetowanie. Za sprawą tej metody można w prosty sposób zakryć drobne mankamenty na ścianach oraz sprawić, że pomieszczenie będzie się prezentować wyjątkowo.