Sianie kukurydzy wymaga przeprowadzenia kilku prac polowych, w tym odpowiedniego przygotowania gleby i wykonania zabiegów odchwaszczających. Równie istotną kwestią jest wybór odpowiedniej odmiany. Ostatnie sezony pokazują, że największy potencjał plonotwórczy mają odmiany wczesne- oraz średniowczesne. Znaczenie mają także termin siewu, rejon uprawy oraz warunki atmosferyczne. Sprawdź, jak odpowiednio przygotować się do wysiania kukurydzy i tym samym zwiększyć swoje szanse na dobre plonowanie.
Przygotowanie podłoża do siewu kukurydzy
Pomimo że kukurydza należy do roślin o niewielkich wymaganiach glebowych, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Rok przed planowanym wysiewem wysyp obornik, a jesienią wykonaj orkę (w przypadku lekkich gleb wystarczy płytka orka na wiosnę). Przeprowadź także badanie odczynu gleby – kukurydza nie znosi kwaśnych podłoży, dlatego przy pH poniżej 5,0 trzeba przeprowadzić wapnowanie.
Rekomendowanym przedplonem dla kukurydzy jest zboże ozime. Roślin nie należy jednak wysiewać po burakach cukrowych, które wyrastają na ugniecionej glebie. Bezpośrednio przed siewem należy wyrównać teren, co pozwoli uniknąć nierównomiernych wschodów. Do rutynowych zabiegów agrotechnicznych wykonywanych na wiosnę zaliczają się włókowanie oraz bronowanie.
Pozbycie się chwastów – konieczność przed siewem kukurydzy!
Kukurydza jest szczególnie wrażliwa na zachwaszczenie. Szerokorzędowa uprawa sprzyja niekontrolowanemu wysiewowi chwastów, które konkurują o wodę, substancje odżywcze czy światło, obniżając potencjał plonotwórczy roślin uprawnych. Stworzenie odpowiednich warunków wzrostu wymaga zastosowanie metody powschodowej. Doglebowa aplikacja herbicydów pozwala zmniejszyć stopień zachwaszczenia już we wczesnym stadium rozwoju.
Szczególnie istotną kwestią jest rotacja herbicydów, która eliminuje ryzyko uodpornienia się chwastów na środki doglebowe czy nalistne. Wiele preparatów zawiera te same substancje aktywne, a różnica sprowadza się do formulacji. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią środki zawierające substancje z grupy pochodnych sulfonylomocznika.
Jak przygotować ziarno kukurydzy do siewu?
Powodzenie uprawy zależy także od ziarna. Aby ustrzec się przed rozwojem agrofagów, zaleca się zaprawianie ziarna metodą na sucho (tradycyjną) lub na mokro. Sianie niezaprawionego ziarna zwiększa ryzyko chorób i ataku szkodników w początkowych fazach rozwojowych rośliny. Obecnie praktycznie cały kwalifikowany materiał siewny kukurydzy jest już zaprawiany przez producentów przy użyciu zapraw fungicydowych. Na rynku można zakupić także ziarno zaprawione przeciwko chorobom i szkodnikom, dzięki czemu rolnik otrzymuje w pełni bezpieczny i przygotowany do wysiania materiał.
- Zewnętrzny materiał partnerski