Prawidłowa budowa maszyny rolniczej odpowiada za jej wydajną, bezpieczną i efektywną pracę. Jednym z elementów układu hydrauliki siłowej są siłowniki, które umożliwiają poruszanie częściami roboczymi maszyny i wykonywanie nią pracy w gospodarstwie. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym rodzajom zastosowania siłowników rolniczych.
Zastosowanie siłowników w pługach
Jednym z klasycznych przykładów zastosowania siłowników w rolnictwie są pługi. Elementy te odpowiadają m.in. za kontrolę głębokości pracy maszyny na polu. Dzięki temu można sterować głębokością orki w zależności od planowanych prac agrarnych czy też stanu podłoża. Przekłada się to na wzrost efektywności pracy. Ponadto słowniki pozwalają m.in. na automatyczne obracanie korpusu pługa (w przypadku urządzeń obrotowych) czy też modyfikację kąta nachylenia lemieszy, czyli elementów tnących biorących udział w zrywaniu gleby w trakcie orki.
Zastosowanie siłowników w ładowaczach czołowych
Siłowniki dobrze sprawdzają się również w ładowaczach czołowych wykorzystywanych do przenoszenia ładunków, w tym m.in. beli siana czy worków ze zbożem. Dzięki siłownikom można precyzyjnie sterować ramionami roboczymi maszyny czy też nachyleniem wideł, łyżki lub chwytaka. Usprawnia to pracę w gospodarstwie rolnym i minimalizuje ryzyko wypadków czy też strat finansowych związanych z uszkodzeniem produktów na paletach i balotów.
Zastosowanie siłowników w zabudowach typu wywrotka
Zabudowa typu wywrotka wykorzystywana jest nie tylko w rolnictwie. To popularna przyczepa przeznaczona do transportowania materiałów sypkich (np. ziarna). Za ruch wywrotki odpowiada ramię wyposażone w siłownik hydrauliczny. Dzięki niemu możliwe jest przechylanie wywrotki w pożądanym kierunku.
Zastosowanie siłowników w kombajnach
Również w kombajnach znajduje się miejsce dla dobrej jakości siłowników. Te przeznaczone są m.in. do sterowania systemami związanymi z rozładunkiem zboża. Siłownik odpowiada za zmianę wysokości i kierunku rury wyładunkowej, co pozwala na zachowanie precyzji pracy i na uniknięcie strat zboża. Ponadto siłowniki przeznaczone są do regulacji wysokości żniwiarki, czyli tzw. hedera. Wykorzystuje się to w trakcie przejazdu po polu w celu zebrania roślin. Regulacja taka umożliwia dostosowanie parametrów pracy kombajnu do warunków na polu oraz do rodzaju danej rośliny.
W jakich jeszcze maszynach stosuje się siłowniki rolnicze?
Powyżej wskazano na kilka przykładowych sposobów zastosowania siłowników w sektorze rolnictwa. Oczywiście jest ich znacznie więcej. Na co dzień urządzenia te wykorzystywane są m.in. w: prasach, rozsiewaczach, opryskiwaczach, siewnikach, agregatach uprawowych, ciągnikach rolniczych itd. Cenione są za swoją prostą konstrukcję, łatwe serwisowanie, wysoką wydajność oraz niezawodność.
Szukając wysokiej jakości siłowników rolniczych, warto skorzystać z oferty renomowanego dostawcy. Starannie dobrane urządzenia spełniające najwyższe standardy rynkowe przygotowano dla Ciebie w sklepie Hydromech.
- Artykuł sponsorowany